Jak wybrać rower do codziennej jazdy po mieście?

Każdy mieszkaniec miasta musi podjąć trudną decyzję, jeśli chodzi o codzienne dojazdy do pracy. Transport publiczny jest najbardziej ekologiczną i ekonomiczną opcją, ale nie zawsze pasuje do naszego rozkładu jazdy. W niektórych sytuacjach jedyną realną alternatywą może być jazda własnym samochodem lub skorzystanie z Ubera. A gdybyśmy mogli połączyć zalety obu tych opcji? Na szczęście istnieje inny sposób przemieszczania się po mieście, który jest bardziej przyjazny dla środowiska, a jednocześnie pozwala obniżyć koszty i zmniejszyć poziom stresu: jazda na rowerze. Mimo że w ostatnich latach spadła liczba posiadanych i używanych samochodów, ludzie zaczęli rekordowo często dojeżdżać do pracy na rowerze. Miasta takie jak Nowy Jork, Amsterdam i Londyn pracują nad tym, by stać się bardziej przyjazne rowerzystom, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, a jednocześnie sprawić, by ich mieszkańcy byli zdrowsi. Jak Ty możesz zrobić to samo? Oto kilka wskazówek, jak wybrać świetny rower do codziennej jazdy po mieście...

Znajdź odpowiedni typ roweru dla siebie

Pierwszym krokiem na drodze do znalezienia odpowiedniego roweru dla siebie jest określenie rodzaju jazdy, jaką będziesz uprawiać najczęściej. Rowery zwykle dzieli się na trzy główne kategorie: szosowe, górskie i hybrydowe. Przeanalizujmy różnice między tymi kategoriami. Rowery szosowe mają cienkie opony i kierownicę typu drop bar z płytką pozycją dłoni, dzięki czemu są aerodynamiczne i szybkie. Niska masa tych rowerów sprawia, że są one idealne do jazdy na długich dystansach i po otwartych drogach.

Rowery górskie są przeznaczone do jazdy w trudnym terenie, mają szerokie opony i wyprostowaną kierownicę, co zapewnia lepszą kontrolę na nierównym terenie. Ten typ roweru nie jest zalecany do jazdy na długich dystansach, ale jest doskonałym rozwiązaniem dla osób dojeżdżających do pracy, które często jeżdżą po nieutwardzonych ścieżkach lub szlakach rowerowych. Rowery hybrydowe są połączeniem tych dwóch typów rowerów i doskonale nadają się do dojeżdżania do pracy w mieście. Posiadają szersze opony zwiększające przyczepność, błotniki umożliwiające dojeżdżanie do pracy w mokrych warunkach oraz wygodną, wyprostowaną pozycję.

Określanie właściwego rozmiaru

Omówiliśmy już różne typy rowerów, a teraz musimy określić, jaki rozmiar jest Ci potrzebny. Istnieją trzy ogólne zasady doboru rozmiaru, które powinny być stosowane jako ogólne wskazówki. W razie wątpliwości zawsze wybieraj większy rozmiar. Zbyt mały rower będzie niewygodny, trudny do opanowania i będzie powodował bóle kolan i pleców.

Zbyt duży rower nie zapewnia takiej samej kontroli i jest mniej wydajny. Co najważniejsze, należy upewnić się, że wysokość siodełka jest odpowiednia. Wysokość siodełka to odległość od podłoża do górnej części siodełka. Stojąc na rowerze i opierając stopy płasko na podłożu, pomiędzy kroczem a górną rurą ramy roweru powinno być około dwóch centymetrów. Do prawidłowego ruchu nóg potrzebny jest centymetr wolnej przestrzeni po każdej stronie.